Shop

Showing 205–215 of 215 results

  • Using Pictures to Review MIXED Reading Skills

    $4.99

    Are you reading to take your skill-based reading comprehension instruction to the next level? Using Pictures to Teach and Review Reading Skills is a well-loved, teacher-approved method that has become a staple in classrooms across the globe. This resource has been designed to help you teach and review reading comprehension skills using pictures AND teach…

  • Using Pictures to Teach Figurative Language | Figurative Language Lessons

    $4.49

    Using Pictures to Teach Figurative Language allows you to teach and review figurative language using pictures AND teach students how to apply their skills to short reading passages! With these 15 printable and digital pages, students will have the opportunity to: Observe a picture and make inferences, ask questions, make predictions, etc. Apply their knowledge of figurative language…

  • Using Pictures to Teach Parts of Speech | Grammar Lessons and Activities

    $4.49

    Teach and review five common parts of speech using pictures AND teach students how to apply their skills to short reading passages! With these 16 digital and printable pages, students will have the opportunity to observe a picture and make inferences, ask questions, make predictions, etc., practice a wide variety of parts of speech skills…

  • Using Pictures to Teach Reading Skills | Digital and Printable

    $8.99

    Teach and review reading skills using pictures AND teach students how to apply their skills to short reading passages! With these 40 printable and digital pages, students will have the opportunity to observe a picture and make inferences, ask questions, make predictions, etc., practice a reading skill based on the picture, and apply the reading…

  • Valentine’s Day Math By the Numbers | Math Enrichment Activity

    $3.00

    Enrich and extend your math lessons with this ‘Valentine’s Day Math by the Numbers’ activity that is perfect for 4th grade and up (and advanced 3rd graders). This resource is an engaging way for your students to work on math skills and apply them to real-world situations at the same time! How can I use Math by…

  • Valentine’s Day Math Project

    $3.99

    Your students will love working on this engaging Valentine’s Day Math Project before and after Valentine’s Day! This project-based learning activity will have students planning the perfect (imaginary) classroom Valentine’s party using a wide variety of math skills.   This is a great Valentine’s Day Print and Go Math Packet! Simply print and get your…

  • Vocabulary Word of the Day Monthly Journal and Slides 20 weeks of vocabulary instruction

    Vocabulary Word of the Day | Monthly Journal and Slides

    $14.99

    Ready to teach your students new vocabulary words each day? Our Vocabulary Word of the Day provides students with one new word per day. Each daily word relates to an overarching theme of the week. Included in this resource you will find 20 weeks worth of: Step-by-step Teaching Slides: Before the word of the day…

  • Weekly Letter Writing | Building Relationships in Upper Elementary

    $6.99

    Are you looking for an engaging and authentic way to build relationships in your upper elementary classroom AND practice important writing skills? Weekly Letter Writing is the only homework I use in my classroom, and it is one of the best things I have ever implemented in the classroom. The premise is simple: Write a…

  • What is Commitment? Manjhi Moves a Mountain | SEL Lessons & Character

    $4.99

    Are you ready to Move Mountains with your students and their character education goals this year? Incorporating SEL activities and strategies into your classroom is easy with this picture book companion to help students understand commitment and learn to commit to things in their everyday lives. Grab the picture book Manjhi Moves a Mountain and pair it…

  • Winter Math By the Numbers Activity

    $3.00

    Enrich and extend your math lessons with this ‘Winter Sports Math by the Numbers’ activity that is perfect for 4th grade and up (and advanced 3rd graders). This resource is an engaging way for your students to work on math skills and apply them to real-world situations at the same time! While this covers the Winter Games, this…

  • Winter Math Project

    $4.99

    This Winter Math Project will engage your students in a rigorous review of math standards, and they may not even notice! As students embark on a winter vacation of a lifetime, they must track their expenses and other math-related tasks throughout their trip. They’ll calculate how much elevation they gain while skiing, they’ll plot a…

End of content

End of content